Predstavujeme víkendový DELTA dom

Radi by sme vám predstavili návrh DELTA domu, na ktorom aktuálne pracuje tím z ateliéru Pokorny architekti. Stavba je špecifická tým, že bola navrhnutá v architektonickom štýle “A-frame House”, čo sa voľne dá preložiť ako “Á-čkový dom”. Vyznačuje sa strmými líniami strechy, ktoré začínajú dole pri základoch a stretávajú sa v hornej časti, čím pripomínajú písmeno A. Tento štýl je známy z histórie architektúry už veľmi dlho, no najväčšiu popularitu získal v USA v období medzi rokmi 1950 a 1970.

Prečo práve DELTA dom? Okrem toho, že grécke písmeno Δ (Delta) pripomína svojím tvarom Á-čkový dom, sa v matematike používa na označenie rozdielu - aj DELTA dom predstavuje rozdiel v dizajne, v kvalite drevenej konštrukcie, energetickej efektívnosti a v neposlednom rade enviromentálnej zodpovednosti. Ako platforma Staviame z dreva si aj pri tomto projekte stojíme za tým, že maximum interiérového zariadenia je z dreva.

Uvažujete o dome z dreva? Sme tu pre vás. Konzultujeme aj realizujeme - tím Staviame z dreva

Narastajúcemu trendu malých domov sme sa už u nás na blogu venovali (prečítajte si TU). Tomu, že téma malých domov je stále živá, nasvedčuje aj úspešnosť podobných projektov. Napríklad projekt Ark-shelter, ktorého autormi sú Michiel De Backer, Jakub Senkowski a Martin Mikovčák. Pôvodný zámer stavby bol jednoduchý a cenovo prístupný “kontajner”, ktorý mal umožniť/priblížiť človeku pobyt v prírode.

Hlavný potenciál Á-čkových domov našej série S, M, L vidíme vo vytvorení vlastného variabilného dispozičného konceptu a vo vysokej kvalite konštrukčného spracovania. Práve nosná konštrukcia z lepených nosníkov v tvare písmena gréckej abecedy Delta dala meno nášmu víkendovému domu.

Základnou veľkosťou je DELTA dom M - poskytuje plnohodnotný komfort víkendovej chaty pre 4 osoby. Veľkosť S je odpoveďou na otázku, ako sa až dá racionálne minimalizovať priestor pre minimálne jednoosobové bývanie. Veľkosť L predstavuje plnohodnotné bývanie v minimálnom stavebnom objeme. 

Okrem architektonickej a konštrukčnej kvality je pri navrhovaní stavieb dôležitý aj koncept energetickej efektívnosti. Je zrejmé, že pri tak malej stavbe, akou je DELTA dom, nemá zmysel silou mocou “tlačiť” stavbu do pasívneho štandardu (o vzťahu veľkosti obostavaného objemu a dosahovaného energetického hodnotenia pripravujeme samostatný blog). To však neznamená, že dom nemôže byť rozumne energeticky efektívny, rátame tu s tepelnou stratou na úrovni cca 1,8 kW - pre lepšiu predstavu - dom má tepelnú stratu vo výkone rýchlovarnej kanvice. Po prepočítaní parametrov v programe PHPP navrhujeme, aby bol DELTA dom S vykurovaný elektricky a DELTA dom M vykurovaný kachľami. DELTA dom vo veľkosti S a M vetráme prirodzene oknami. DELTA dom L už umožňuje dosiahnuť kategóriu ultra-nízkoenergetických domov (pri úvahe o zdroji tepla vo forme tepelného čerpadla a vetraní s rekuperáciou).

Koľko stojí DELTA dom?

Je logické, že čím menší dom, tým väčší náklad €/m2. Aby sme dosiahli čo najpriaznivejšiu cenu pri vstupe na trh, rozhodli sme sa, že ako prvý predstavíme DELTA dom vo veľkosti M.

Dispozičné riešenia modelu M si môžete pozrieť na vizualizáciách naprieč celým blogovým príspevkom. Vo veľkostnej rade DELTA domov model M predstavuje základnú veľkosť celej modelovej rady. Poskytuje plnohodnotný komfort víkendovej chaty pre 4 osoby. DELTA M stelesňuje energetickú efektívnosť, rátame s tepelnou stratou na úrovni cca 1,8 kW. Keramické kachle budú primárnym zdrojom tepla, podrobné technické vybavenie budeme pripravovať každému zákazníkovi na mieru.

Pre viac informácií o DELTA domoch nám napíšte na: info@staviamezdreva.sk
Uvažujete o dome z dreva? Sme tu pre vás. Konzultujeme aj realizujeme - tím Staviame z dreva