Podcasty Staviame z dreva

V rámci platformy Staviame z dreva spájame priaznivcov prírodných materiálov, ekostavieb a prinášame všetky potrebné informácie, ktoré sa týkajú stavieb z dreva. Aj preto sme sa pustili do nahrávania podcastov, aby ste si nás mohli vypočuť pri raňajkách, pri ceste do práce, pri večernom behu či kdekoľvek, keď budete mať čas a chuť. 


NOVÁ SÉRIA  
#01 Na stavbu rodinného domu je dobrý čas vždy

Čo sa stalo, že sme sa 2 roky neozvali? Ako sa darí tvorcom platformy Staviame z dreva Ivanovi Kolárikovi a Paľovi Pokornému? Bude drevo ešte drahšie? A ako sa medzičasom zmenil trh so stavbami dreva na Slovensku? Vypočujte si najnovšiu epizódu podcastu Staviame z dreva

Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk

#28 Aká je vízia Nového európskeho Bauhausu? Diskutujú Ľubica Šimkovicová a Pavol Pokorný

Aká je budúcnosť Nového európskeho Bauhausu? Ľubica Šimkovicová a Pavol Pokorný, spoluzakladatelia platformy Manifest 2020, nám v najnovšej časti podcastu priblížia ciele projektu Nového európskeho Bauhausu, kto za ním stojí a aké vízie prináša na Slovensko.


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.


#27 Ako vyzerali začiatky firmy, ktorá je dnes lídrom v oblasti drevostavieb na Slovensku? Odpovedá Ivan Kolárik, zakladateľ firmy Kontrakting

V najnovšom podcaste sa dozviete, ako vyzerali začiatky úspešnej slovenskej firmy Kontrakting, ktorá sa špecializuje na drevostavby alebo ich konštrukčné časti - väzníky, stĺpy, nosníky, steny, stropy či krovy. Svoju cestu začali v 90-tych rokoch a Ivan Kolárik, zakladateľ firmy Kontrakting a spoluzakladateľ platformy Staviame z dreva nám opísal, ako vyzerala práca bez technických pokrokov, aké poznáme teraz a ako sa vôbec dostal k téme dreva v stavebníctve. Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#26 Časť II: Interiér ako odraz duše s Veronikou Kotradyovou

Uznávaná interiérová dizajnérka a profesorka Veronika Kotradyová hovorí o interiéroch a ich pôsobení na naše vnímanie. Venuje sa výskumu dizajnu s ohľadom na človeka. Spolu s Paľom Pokorným z Pokorny architekti sme zisťovali, ako vplýva interiér na človeka a akým spôsobom dokáže byť drevo rezistentné voči baktériám a vírusom.

#25 Časť I: Interiér ako odraz duše s Veronikou Kotradyovou

Uznávaná interiérová dizajnérka a profesorka Veronika Kotradyová hovorí o interiéroch a ich pôsobení na naše vnímanie. Venuje sa výskumu dizajnu s ohľadom na človeka. Spolu s Paľom Pokorným z Pokorny architekti sme zisťovali, ako vplýva interiér na človeka a akým spôsobom dokáže byť drevo rezistentné voči baktériám a vírusom.#24  Praktický a veľkorysý. Vypočujte si o rodinnom dome v Šamoríne

Pozemok v Šamoríne klientom umožnil, aby svoje požiadavky preniesli do domu vystavaného pozdĺž ulice. Rodina s deťmi v tínedžerskom veku lokalitu dobre pozná. Pred výstavbou bývali v rodinnom dome v inej časti Šamorína, a preto bola kúpa pozemku v danej lokalite jasnou kúpou. Aké podmienky bolo potrebné splniť klientovi a ako sa s nimi vysporiadal Paľo Pokorný? To sa dozviete v najnovšej časti podcastu, v ktorej nám odpovedal na naše otázky.


#23  Vianočný špeciál: Akými zmenami prešli stavby z dreva tento rok a čo si prajeme do roku 2021?

V najnovšej časti podcastu sa môžete tešiť na rekapituláciu tohto roka, ktorú nám zhrnul Ivan Kolárik - zakladateľ firmy Kontrakting  a spoluzakladateľ platformy Staviame z dreva Paľo Pokorný z Pokorny architekti. Aké zmeny nastali v roku 2020 a aké plány sa črtajú v roku 2021?


#22  Aká je budúcnosť drevostavieb a aké kroky považuje Paľo Pokorný za správne pri otázke klimatickej zmeny?

V najnovšej časti podcastu sme vyspovedali Paľa Pokorného z platformy Staviame z dreva, ktorý je uznávaným ambasádorom drevostavieb na Slovensku. Okrem jeho minulosti a začiatkoch v oblasti architektúry nám povedal, čo odporúča začínajúcim architektom a ako si predstavuje udržanie správnych ekologických podmienok na Slovensku.


#22 Ste milovníkmi loftov? V tom prípade je rodinný drevodom DASHA pre vás tou správnou voľbou.

DASHA - najnovší projekt z konceptu malých rodinných drevodomov, ktorý si obľúbia najmä milovníci loftov. Vypočujte si náš najnovší podcast, v ktorom sa dozviete, čo je dominantou loftu a akú dispozíciu predstavuje rodinný dom s dvomi spálňami bez chodieb. Autorom projektu je Paľo Pokorný z Pokorny architekti, ktorý nám v podcaste opíše, ako vznikla myšlienka a čo všetko dom majiteľom poskytuje.


#21 Priestranný a zároveň útulný? Rodinný dom v Čachticiach je toho príkladom.

Rodinný dom v Čachticiach ponúka pragmatické riešenia, ktoré zároveň klientov neukrátia o pohodlie a príjemnú atmosféru. V našom najnovšom podcaste sa dozviete, aké požiadavky klientov vyriešil Paľo Pokorný z Pokorny architekti a čo považuje za srdce každého domova.


#20 Prečo je víkendový drevodom Delta ideálnym riešením pobytu v prírode?

Víkendový drevodom Delta je špecifický vďaka jeho áčkovej streche. Línie strechy začínajú pri spodných základoch a končia v hornej časti drevodomu, čím pripomínajú písmeno "A". Svojou vizuálnou stránkou vytŕča z davu drevodomov a aj to je dôvod, prečo nesie názov Delta. Delta okrem gréckeho písmena ( Δ ), ktoré sa podobá na vizuál domu, nesie význam rozdielu v matematike. Aké výhody prináša typ tejto drevostavby? To nám povie Paľo Pokorný z Pokorny architekt.


#19 Preferujete jednoduchý štýl života? Máme pre vás ideálne riešenie na bývanie!

Malé rodinné drevodomy nemusia znamenať automaticky minimálny úložný priestor s minimálnym počtom ľudí. Ako sa môže na pohľad z malého rodinného drevodomu stať priestranný dom s dostatočnou plochou pre celú rodinu? Aj to sa dozviete v najnovšom podcaste, v ktorom na otázky odpovedá Paľo Pokorný z Pokorny architekti.Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#18 Čo všetko je potrebné brať do úvahy pri montáži priehradových väzníkov? - Odpovedá konateľ spo. Kontrakting Ivan Kolárik. III. DIEL / Priehradové väzníky

Čo sú priehradové väzníky a ako predísť chybám zo strany projektanta, sme vysvetlili už v predchádzajúcom podcaste. Tentokrát si povieme viac o možných chybách, ktoré môžu vzniknúť pri procese od manipulácie k samotnej montáži priehradových väzníkov - alebo inak - väzníkových krovov. Na tieto otázky nám odpovedá Ivan Kolárik, konateľ spol. Konktrakting a jeden zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.  Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk. Pre viac informácií o väzníkových krovoch nájdete na webovej stránke Kontrakting.sk.

#17 Aké chyby môžu nastať pri nedbalom zaobchádzaní s priehradovými väzníkmi? Odpovedá konateľ spol. Kontrakting Ivan Kolárik. II.DIEL / Priehradové väzníky

Ako to môže dopadnúť, ak si neustrážite “úzke miesta” priehradových väzníkov a aké najčastejšie chyby môžu vzísť zo strany projektanta? Problémy  súvisiace s chybami môžu nastať vo všetkých fázach projektu od návrhu až po realizáciu. Čo hovoria štatistiky a v ktorej fáze nastávajú najväčšie problémy? Na tieto otázky nám odpovedá Ivan Kolárik, konateľ spol. Kontrakting a jeden zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk. Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk. Pre viac informácií o väzníkových krovoch nájdete na webovej stránke Kontrakting.sk.

#16 Aký účel spĺňajú priehradové väzníky a prečo sú neodmysliteľnou súčasťou stavieb? Odpovedá konateľ spol. Kontrakting Ivan Kolárik. I. DIEL / Priehradové väzníky

Najnovšia časť nášho podcastu sa venuje téme, ktorá odhaľuje históriu a účel priehradových väzníkov. Na oko nenápadná konštrukcia však spĺňa dôležitú úlohu v stavbách a svojou prítomnosťou dopomáha k stabilite stavieb. Od akého obdobia sa priehradové väzníky používajú v stavebných základoch domov a od kedy sa vyrábajú na Slovensku spolu s drevenými nosnými doskami? Na tieto otázky nám odpovedá Ivan Kolárik, konateľ spol. Konktrakting a jeden zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.  

>
Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk. Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk. Pre viac informácií o väzníkových krovoch nájdete na webovej stránke Kontrakting.sk.

#15 Pre koho sú určené rodinné drevodomy Ema, Alica a Sonja? Odpovedá Pavol Pokorný

V rámci platformy Staviame z dreva máme neustále rozpracované zaujímavé a originálne koncepty a štúdie. Ako aj pri realizáciách, vždy dávame dôraz na dodržiavanie nízkoenergetického a pasívneho štandardu. Najaktuálnejšie rozpracované projekty rôznych stavieb z dreva, ktorých autorom je Pavol Pokorný z ateliéru Pokorny architekti, sú nízkonákladové rodinné domy. 


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#14 Snívate o rodinnom dome s nižšími nákladmi? Malé drevodomy ponúkajú riešenie

Bývanie v rodinnom dome je často považované za luxusnú verziu bývania, ktorá si vyžaduje nemalé investície. Do ceny bývania predsa treba zarátať nielen stavbu domu, ale aj pozemok a následne aj záhradu. Pre mnohých sa tak bývanie v bytoch zdá byť tou lacnejšou, a tým pádom lepšou alternatívou. Platí však takéto rozdelenie aj v dnešných dňoch? Vypočujte si, aké výhody prináša bývanie v dome, ktoré vysvetľuje Paľo Pokorný z Pokorny architekti.


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#13 Aké drevo je najvhodnejšie na drevostavbu?

Máme na Slovensku dostatok kvalitného dreva? Aké typy drevín sú najvhodnejšie na stavbu z dreva? Odpovie Juraj Pečeňanský zo spoločnosti Kontrakting, ktorá je jedným zo zakladateľov platformy Staviame z dreva


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#12 Drevené škôlky ako archetyp príjemného prostredia

Najnovšia časť nášho podcastu sa venuje téme, ktorá osloví predovšetkým rodičov tých najmenších. Rozprávať sa totiž  budeme o tom, či je drevo vhodný materiál na výstavbu škôlok. Aké sú trendy vo svete a aká je situácia u nás? Odpovie Juraj Pečeňanský zo spoločnosti Kontrakting, ktorá je jedným zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#11 Je možné postaviť mrakodrap z dreva? Odpovie Juraj Pečeňanský

V najnovšej časti podcastu sme sa s jedným zo spoluzakladateľov platformy Staviame z dreva rozprávali o tom, či je z dreva možné stavať viacposchodové a pevné stavby. Aký je rozdiel medzi horľavosťou a požiarnou odolnosťou a prečo je na Slovensku drevo stále považované za nespoľahlivý stavebný materiál, porozpráva Juraj Pečeňanský.

Podcast si môžete vypočuť tu:


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#10 Čo robiť v karanténe? Odpovedá architekt Paľo Pokorný

V tomto podcaste sa budeme spoločne s architektom a spoluzakladateľom platformy Staviame z dreva rozprávať o tom, ako súčasná situácia  zasiahla stavebníctvo a ako preventívne opatrenia proti šíreniu tzv. koronavírusu zmenili jeho pracovnú rutinu ako architekta. Prečo má podľa neho súčasná krízová situácia aj svoju pozitívnu stránku prezradí Paľo Pokorný v ďalšom úprimnom rozhovore - vzhľadom na situáciu nahratom v bezpečnej vzdialenosti cez audiohovor.

Podcast si môžete vypočuť tu:


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#9 DUEL II. časť: Murovaný dom vs. Dom z dreva

Dnes poslucháčom priblížime ďalšie užitočné argumenty, ktoré by mali uľahčiť jedno z významných životných rozhodnutí - Murovaný dom alebo Dom z dreva. Možno aj vďaka novej časti nášho podcastu sa dozviete zákulisné informácie priamo od architektov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne riešenie pre svoj dom.

Okrem pravidelného hosťa Paľa Pokorného z architektonického štúdia Pokorní architekti tentokrát do štúdia prijali pozvanie  aj Ivan Kolárik zo žilinskej stavebnej skupiny Kontrakting, ktorá sa dlhodobo venuje stavbám z dreva a zástupca Združenia výrobcov murovacích materiálov Martin Miháľ.

Podcast si môžete vypočuť tu:


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#8 DUEL I. časť: Murovaný dom vs. Dom z dreva

V najnovšej časti podcastu sme pre vás pripravili veľmi aktuálnu diskusiu Murovaný dom vs. dom z dreva, v ktorej privítame nášho prvého hosťa Martina Mihála - zástupcu Združenia výrobcov murovacích materiálov, druhého hosťa Ivana Kolárika zo žilinskej stavebnej skupiny Kontrakting, ktorá sa stavbám z dreva venuje už od roku 1991 a samozrejme Paľa Pokorného z architektonického štúdia Pokorny Architekti, ktorý je nadšeným ambasádorom myšlienky modernej a udržateľnej architektúry na báze dreva.

Podcast si môžete vypočuť tu:Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#7 Aký je príbeh víkendového átriového domu v Smrečanoch?

V tejto časti podcastu sa znova predstaví architekt a spoluzakladateľ platformy Pavol Pokorný príbeh víkendového átriového domu v Smrečanoch, ktorý si získal značnú mediálnu pozornosť, ale tiež množstvo kritiky. 

Podcast si môžete vypočuť tu:Uvažujete nad átriovým drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#6 Átriový dom je univerzálny liek na absenciu intimity

V tomto podcaste sa budeme spoločne s architektom a spoluzakladateľom platformy Staviame z dreva venovať tzv. átriovým domom, ktoré podľa Pavla Pokorného dnes zažívajú pochopiteľnú renesanciu nielen vo svete, ale aj u nás.

Podcast si môžete vypočuť tu:Uvažujete nad átriovým drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#5 Ako vyzerá spolupráca s architektom zo Staviame z dreva?

Čo všetko zahŕňa práca architekta a prečo je dom z dreva do veľkej miery dielom klienta? Architekt Pavol Pokorný z architektonického štúdia Pokorny architekti v novej časti podcastu Staviame z dreva odpovie na otázky, s ktorými sa ako architekt stretáva najčastejšie.

Podcast si môžete vypočuť tu:Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#4 Aké sú najčastejšie mýty o stavbách z dreva?

Aké najčastejšie mylné obavy sa spájajú s bývaním z dreva? Paľo Pokorný okrem iného prezradí aj to, prečo sa kedysi drevo máčalo v býčej krvi a prečo červotoče v kvalitných stavbách z dreva nemajú šancu. Ak sa vám myšlienka bývania z dreva páči, avšak považujete ju skôr za luxus ako za racionálnu voľbu, možno práve vypočutie tohto podcastu zmení váš názor. Napríklad v susednom Rakúsku je tento trend skutočne na vzostupe a stáva sa čoraz dostupnejším aj pre bežných smrteľníkov. 
Podcast si môžete vypočuť tu:Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#3 Zistite, vďaka čomu rastie obľúbenosť drevostavieb

Prečo sa rozhodnúť pre dom z dreva a aké výhody toto rozhodnutie prináša? Jednou z hlavných výhod dreva ako stavebného materiálu je, že má neutrálnu uhlíkovú stopu, čím prispieva k znižovaniu uhlíkových emisií. Staviteľstvo z dreva na túto skutočnosť reaguje a plne využíva svoj potenciál ekologickej stavby. Ďalším benefitom je, že drevo rastie, jeho materiálové zabezpečenie je dostatočné a má vynikajúcu statickú únosnosť. 
Viac si môžete vypočuť tu:


Uvažujete nad drevodomom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.


#2 Presvedčte sa, že dom z dreva je ideálnou voľbou

O tom, ako sa zakladatelia Staviame z dreva rozhodli prekonať hranice svojho podnikania a založili online platformu, kde spojili svoje skúsenosti z realizačnej i projektovej časti a snažia sa popularizovať tému drevodomov. Prečo sa vlastne oplatí postaviť si dom z dreva?
Podcast si môžete vypočuť tu: 


Uvažujete nad domom z dreva? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

#1 Vypočujte si náš prvý podcast - tentoraz o Áčkových DELTA domoch!

Za mikrofón sa posadil Pavol Pokorný z architektonickej kancelárie Pokorny architekti, ktorý bude bývať pravidelným hosťom našich podcastov.

Tu konkrétne vysvetľuje, prečo sa do projektu Áčkových domov pustil, aká je ich história, prečo si za názov vybrali slovo DELTA ako pomyselný symbol rozdielu a mnoho ďalšieho. 

 
Zaujal vás DELTA dom? Kontaktujte nás na  info@staviamezdreva.sk.

V prípade, že by vám napadli ďalšie zaujímavé otázky smerujúce na architektov či stavebné spoločnosti v úlohe realizátorov stavieb, napíšte nám ich do komentára pod tento blogový príspevok, pokúsime sa na ne odpovedať v ďalších dieloch podcastu.

Novinky a zaujímavosti o stavbách z dreva

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.