Dom v svahu - storočná história a jej moderná verzia

Slovo klienta

"Zdedili sme dom na dlhom úzkom severnom svahu dolnorakúskeho mestečka. Výhľad na hrad a rieku. A schody. Veľa schodov. Na skutočnosť, že každá drobnosť sa vynáša do výšky tretieho poschodia po strmých schodoch, sme zvyknutí, dlho sme starý dom využívali ako víkendovú chalupu a jeden z nás tu prežil detstvo. Susedské vzťahy majú stáročnú históriu, každý vie o každom, kto kvôli veku alebo inému handicapu do kopca nevládze, ľudia si ochotne navzájom pomôžu. Mnohí si nechali postaviť vedľa domov malú lanovkovú plošinu, ktorá zvládne tak nákup, ako aj človeka na invalidnom vozíku. Zatiaľ nám to netreba, ale časom o tomto jednoduchom a elegantnom riešení budeme uvažovať. Osobný výťah v dome nechceme.

24059130_1969287443395497_1490436810597437266_njpg

Pôvodný dom - stavba z dreva z roku 1917

Pôvodný starý dom je postavený ako drevená hrazdená konštrukcia z roku 1917. Technicky je stále v poriadku, ako chalupa ok, ale nárokom mladej začínajúcej rodiny s ambíciou v lokalite bývať trvalo nestačí, preto rátame s jeho asanáciou. To, že dom bez problémov vydržal 100 rokov, je pre nás základom rozhodnutia postaviť náš nový domov v maximálne možnej miere z dreva. Priznávame, je v tom aj trocha sentimentu za pôvodným domom. Terénne úpravy – etažovanie pozemku – chceme využiť v pôvodnom výškovom usporiadaní, náročnejší zásah do terénu bude potrebné vykonať pre vybudovanie garáže - prístup priamo z ulice, s tým rátame. Vychádza nám to tak, že dom bude mať 3 výškové úrovne – ulica, vstup do domu a hlavné podlažie s najlepším výhľadom a kontaktom so záhradou. Potrebujeme garáž pre dve autá s odstavnou plochou 2 až tri parkovacie miesta pre návštevy. Priame prepojenie garáže s domom nie je nevyhnutne podmienkou. Na ďalšej úrovni vstup, hygienu, šatník, bežný štandard. Najviac nám záleží na hlavnom obytnom podlaží – gro je obytný priestor. Nech maximálne profituje z výhľadu a zároveň z kontaktu so záhradou. Naša spálňa by mala byť taktiež v kontakte s záhradou. Ak sa to podarí s kúpeľnou, budeme radi. Top téma manželky je samostatne stojaca vaňa a výhľad do záhrady. Na počte ostatných spální sa nevieme zhodnúť. Deti ešte nemáme, ale zo skúsenosti priateľov vyplýva, že nie je dobré deti separovať v samostatných izbách, radšej jednu poriadne veľkú a potom mať k dispozícii ďaľšie priestory, ktoré môžu v čase meniť svoju funkčnú náplň. Necháme si poradiť od architekta."

02jpg

Slovo architekta

Severný svah, extrémny výškový rozdiel úrovne ulice a konca parcely. Exkluzívny výhľad (na výhľady – najmä, ak sú ním marketované byty – veľmi neverím, ale tento mi zobral dych). Mestečko pri našich hraniciach dobre poznám, ale skrytý potenciál lokality ma ohromil. Starý drevený dom potvrdzujúci kvalitu konštrukčného systému v storočnej histórii. Chvíľu sme sa pohrávali s myšlienkou do nového dizajnu ho integrovať, nakoniec zvíťazil pragmatický pohľad – musí sa odstrániť. Drevený konštrukčný systém však potvrdil správnosť tohto rozhodnutia – jeho asanácia bude technicky násobne jednoduchšia a aj lacnejšia ako pri konštrukciách murovaných a betónových. Výškové usporiadanie terénnych úprav rešpektujeme, funkčnú náplň sme sa rozhodli rozvrhnúť tak, aby zodpovedala zvykom a očakávaniam budúcich obyvateľov. Kedže požiadavka garáže na úrovni ulice vyžaduje vybudovanie železobetónového boxu, navrhli sme ho ako dvojpodlažnú konštrukčnú „stračiu nôžku“, na ktorej bude osadená hlavná hmota obytného podlažia – tá už v maximálne možnej miere z drevených konštrukcií. Na podlažie v kontakte so záhradou a s výhľadom sme kvôli malej šírke pozemku osadili len obytný priestor a dve izby. Obytný priestor je priečne otvorený – tak do záhrady ako aj pre výhľad na rieku a hrad. Technickou výzvou bude realizácia idey terasy vznášajucej sa nad nástupnou úrovňou, ktorá tvorí premostenie medzi obývacím priestorom a úrovňou záhrady. Dve izby - spálňa rodičov a jedna veľká izba - majú adekvátne zázemíe. Kúpeľni rodičov dominuje samostatne stojaca vaňa s výhľadom do záhrady. Viac priestorov na hlavnom podlaží by ubralo ostatným priestorovú gráciu, a preto, kedže pár je zatiaľ bezdetný, sme navrhli na vstupnom podlaží priestor pre cvičenie a na streche hlavného obytného podlažia pracovňu so strešnou terasou. Oba priestory majú potenciál pre rôzne druhy funkčnej konverzie, izby a spálne nevynímajúc.

10jpg

Prečítajte si viac informácií o montovaných domoch z dreva alebo nás kontaktujte pre konzultáciu.
Tím Staviame z dreva.sk