Takto sme stavali - Pasívny dom v Melčiciach

Takto sme stavali - Pasívny dom v Melčiciach

Dáša a Matej sa rozhodli splniť si svoj sen o dome s veľkou záhradou. Mal byť postavený z prírodných materiálov, slnečný, s otvorenou dispozíciou, s čo najnižšími nárokmi na energiu a minimálnym vplyvom na okolitú prírodu. Mal byť energeticky pasívny a časom aj energeticky sebestačný vďaka obnoviteľným zdrojom energie.

Výber pozemku
Výber pozemku nebol pre pár jednoduchou úlohou. Pozemok vyberali vyše 6 rokov až nakoniec v lete 2009 našli svoj vysnívaný. Pozemok ich úplne očaril, keďže ho z jednej strany lemuje potôčik a z druhej malý lesík. Aj napriek tomu, že k pozemku vedie len nespevnená cesta a nie sú tam inžinierske siete, rozhodli sa ho kúpiť. Boli pripravení sa s problémami popasovať. 

Melice RD Hatiarov J 41JPG

Pred začiatkom stavby
Investori mali jednoznačný záujem o sebestačný dom na ekologických princípoch. To však vôbec nebolo v ich prípade ľahko dosiahnuteľné, vzhľadom na to, že na pozemku na svahu orientovanom na sever, navyše sčasti zatienenom stromami, by bežný dom nesplnil ani ich predstavy, ani požiadavky na pasívny štandard. S touto výzvou sa popasovali architekti, ktorý pre pár navrhli  atypický dom, ktorý potlačil negatíva pozemku a na maximum využil dostupné svetlo a teplo zo slnečného žiarenia aj v najkratších zimných dňoch. Každý uhol steny, každé umiestnenie aj veľkosť okien tu majú svoj dôvod. 
Hlavným stavebným materiálom je drevo. Jeho výhodou je okrem prírodnej podstaty najmä rýchlosť výstavby. Priečky chcú mať z nepálených tehál, omietky z hliny. Ako tepelnú izoláciu sa rozhodli využiť slamu. V lete 2011 sa stretli s príjemnými ľuďmi z firmy Kontrakting - riaditeľom Ing. Igorom Mičundom a projektantom Ing. Jurajom Pečenanským, ktorí boli z nezvyčajného konceptu domu rovnako nadšení ako mladí investori a s radosťou sa pustili do spolupráce ako dodávatelia drevenej konštrukcie, strechy a fasády.
V to isté leto sa mladý pár skontaktoval s miestnym balíkovačom, od ktorého potrebovali asi 1 000 balíkov slamy, ideálne ražnej a s čo najvyššou hustotou.

DSC_6038uafjpg
Základy

Dom bolo treba stavať na oceľových pätkách kvôli blízkemu potoku a slamenej izolácií, ktorá by sa nemala dostať do kontaktu s vlhkosťou. Zároveň sa tak obytné miestnosti dostanú bližšie k slnku, preč z tieňa neďalekého lesíka. 23 mohutných základových pätiek vyrástlo na pozemku koncom októbra 2011. Na stĺpikoch je vo výške 0,75 m nad terénom položená konštrukcia zateplenej podlahovej dosky – tvorí ju sústava hranolov z lepeného lamelového dreva, voľný priestor je vyplnený tepelnou izoláciou z fúkanej celulózy a uzatvorený zvrchu doskou OSB, zospodu cementotrieskovou doskou.
melcice-rd-hatiar-jd-21128-42JPGmelcice-rd-hatiar-jd-21128-37JPG
Steny
Obvodová stena je navrhnutá ako difúzne otvorená. Nosná konštrukcia je stĺpiková, jednostranne opláštená doskami OSB. Medzi stĺpikmi sú zo strany interiéru nepálené tehly s hlinenou omietkou.
Z vonkajšej strany dosiek OSB je vytvorený priestor na uloženie balíkov slamy hrubých 40 cm. Na konci júna sa konal štvordňový slamený workshop, ktorého sa zúčastnili dobrovoľníci študentov architektúry a slamou vyplnili obvodové steny. Tepelnú izoláciu dopĺňa drevovláknitá doska, ktorá uzatvára a chráni vrstvu slamy, zlepšuje tepelnotechnické parametre a eliminuje tepelné mosty. Vonkajší povrch obvodovej steny tvorí drevený prevetrávaný obklad z červeného smreku v kombinácii s titánzinkovým falcovaným plechom. Vnútorné priečky majú drevenú konštrukciu z hranolov KVH a dosiek OSB, vyplnenú nepálenými tehlami. 

melcice-rd-hatiar-jd-21128-130JPGMelice RD - Kontrakting 3JPG

Strecha

Zasklenú strechu
tvorí 15 strešných okien VELUX s trojsklom. Vďaka ich veľkým rozmerom je v dome viac svetla. Podľa pozície okien v zostave sa použili rôzne spôsoby otvárania – v spodnom rade sú výklopné okná, ktoré umožňujú panoramatický výhľad, ostatné sú kývavé, s mechanickým alebo elektrickým ovládaním.
Strešné okná v zime maximalizujú solárne zisky. V lete je na ochranu pred prehrievaním dôležité ich tienenie. Zabezpečujú ho automaticky ovládané predokenné markízy so solárnym dobíjaním batérií. Strešné okná zlepšujú aj prirodzené vetranie. Vďaka nim nastáva tzv. komínový efekt – pri otvorení dverí alebo okna v tieni na prízemí prejde čerstvý vzduch celým interiérom a vydýchaný sa odvedie strešnými oknami na juhu. 
Strecha a severná fasáda je chránená titánzinkovým plechom. Parapety a ostenia okien sú takisto z titánzinku. Lesklý povrch valcovaného plechu postupne získa ochrannú vrstvu z karbonátu zinku, ktorá má schopnosť sa neustále obnovuje. Ani drevený obklad na zvyšku fasády si nevyžaduje natieranie či inú starostlivosť a časom získa sivú patinu.
Na opláštenie a zastrešenie stavby sa použil systém stojatej drážky (SD), ktorý je tradičným a najspoľahlivejším spôsobom spájania krytinových pásov ležiacich vedľa seba.

Melice RD Hatiarov 8 MHJPGP1010743jpg
Drevená stavba rástla ako z vody – za týždeň bolo hotové prvé podlažie a do 25 pracovných dní stál celý dom. 

Architektonické štúdio: oximoron
Dodávateľ drevenej konštrukcie, strechy a fasády: Kontrakting krov hrou, s. r. o.,Kontrakting stavebné montáže, s. r. o.
Izolácie: Hofatex, Isocell – prirodnaizolacia.sk, Daemwool
Okná, dvere: Smart Win – Hoblina, VELUX
Tepelné čerpadlo: Mygren – AI Trade, s. r. o.
Energetická bilancia: Createrra, s. r. o.
Rekuperácia: Paul – Eltis electronic, s. r. o.
Strešná krytina: Rheinzink
Drevené podlahy: Quercus
Slama, hlinené omietky: Občianske združenie ArTUR
 
Zdroj: 
http://mojdom.zoznam.sk/cl/100496/1346985/Serial--Ako-sa-stavia-pasivny-dom---1-cast---Pozemok
http://mojdom.zoznam.sk/cl/100496/1347650/Serial--Ako-sa-stavia-pasivny-dom---2-cast---Zaciname-stav...
http://mojdom.zoznam.sk/cl/100496/1348386/Serial--Ako-sa-stavia-pasivny-dom---3-cast---Slamena-izola...
http://mojdom.zoznam.sk/cl/100496/1353336/Serial--Ako-sa-stavia-pasivny-dom---4-cast---Okna--strecha...


Prečítajte si viac informácií o montovaných domoch z dreva alebo nás kontaktujte pre konzultáciu.

Tím Staviame z dreva.sk