Koncept átriového domu v hesle - menej je viac

Príprava konceptu átriového domu mala netradičný úvod. Klient na moju otázku, aké sú limity návrhu odpovedal - žiadne. Požiadavky na priestorové riešenie definoval takto:

"Parcela je dosť veľká na to, aby sme si aj v relatívne malom dome mohli užívať pocit voľného plynutia priestoru z exteriéru do interiéru a naopak. Jedna z definícii luxusu, ktorú máme radi je „luxus je priestor“. Tento pocit si chceme dopriať. Nie mega televízor či americkú chladničku. Bude to naše druhé bývanie v rodinnom dome. Chceme sa vyvarovať všetkých chýb, ktorých sme sa naivne dopustili pri stavbe nášho prvého domu. Menej je viac – to je najvýstižnejšie zhrnutie cieľa, ktorý chceme, v porovnaní s prvým domom, dosiahnuť. Pocit súkromia, bezpečia, intimity. Možnosť byť sám a zároveň cítiť, že sme všetci doma spolu. Užívať benefity priestoru na parcele. S postupným a chráneným prechodom z interiéru do exteriéru. Chceme stavbu postavenú z dreva, nech je ho v maximálne možnej miere vidieť a cítiť. So všetkými benefitmi, technickými aj etickými, ktoré má takýto typ stavby v sebe prirodzene zakódovaný. Energetická efektivita, rýchlosť výstavby, šetrnosť k životnému prostrediu, nepopísateľne príjemný – až atavisticky naprogramovaný – pocit z pobytu v stavbe, kde dominuje drevo. A chceme dom bezbariérový. Žiadne schody. Centrom domu bude obytný priestor s jedálňou a kuchyňou. Nemusí byť extra veľký, ale nech je možné dom otvoriť a priestor si zväčšiť cez priľahlú exteriérovú plochu. Sme manželmi dlho. Máme deti, ale čas plynie rýchlejšie ako si dokážeme priznať. Dve spálne pre deti sú dosť bez ohľadu na konečný počet, vek a frekvenciu prespávania. Nech izbám ostane ich priestorová hodnota aj v čase, keď deti už s nami trvalo bývať nebudú. Naša spálňa – spanie, šatník, kúpeľňa. Samostatná kúpeľňa pre ostatné izby. Ostatné technické priestory domu v bežnom štandarde. Radi by sme mali – nevieme ako to nazvať, lebo hosťovská izba ani pracovňa to nie je – štúdio, ateliér, trucovňu, azyl. Občas pracujeme doma, nech je to všetkému dôležitému v dome poruke, zároveň trocha stranou, keď príde niekto za nami pracovne. Autá máme dve, ale uvedomujeme si, že nebude trvať dlho a auto, tak ako ho dnes poznáme (stále čiastočne statusový symbol), nebude existovať. Elektromobilita je začiatok, zdieľanie áut pokračovanie, ktovie, možno ešte budeme raz dobudovávať pristávaciu plochu pre drony, miesto máme. Každopádne potrebujeme len prístrešok, keď vykladáme veci z auta a prší, nech nám netečie za golier. K tomu primeraný sklad."

01jpg

Slovo architekta

Dispozičný koncept je odvodený z pozície centrálneho átria ako miesta s maximálnou intimitou a benefitom prebývania v exteriéri – kúsok vlastného neba nad hlavou. Jednotlivé priestory sú radené v prevádzkovej logike fungovanie domácnosti klienta. Cez carport a vstup s adekvátnym zázemím je prístupný hlavný obytný priestor, nočná časť s troma spálňami je od dennej segregovaná, akoby na konci lineárnej komunikačnej osi. Ak však vnímame átrium nielen ako exteriérový priestor s vlastnou intimitou, ale aj centrálny komunikačný priestor, z ktorého sú prístupné všetky ostatné priestory domu, potom sa lineárny pohyb po dome mení na centrálny – odvšadiaľ všade. Umiestnenie ateliéru/štúdia/trucovne do švrtého kvadrantu blízko vstupu je logickým uzavretím kruhovej dispozičnej schémy. Obytné priestory domu sú vybavené dvoma priestorovými benefitmi, krytým gánkom a sedlovým prestrešením. Krytý gánok násobí veľkosť interiérovej plochy pomocou posuvných portálov a pôsobí ako naturálny nárazník voči letnému prehrievaniu. Sedlové prestrešenie so svetlíkom vo vrchole stelesňuje gráciu požiadavky klienta „luxus je priestor“ a zároveň funkčne dopĺňa deficit denného osvetlenia z krytého gánku. Možnosť prirodzeného horného vetranie je bonusom, ktorý je estetický a funkčný zároveň.

20170825jpg

Prečítajte si viac informácií o montovaných domoch z dreva alebo nás kontaktujte pre konzultáciu.
Tím Staviame z dreva.sk